İmplant Tedavisi

Uzman hekim kadromuzla gülüşünüzü güzelleştirelim.

İmplant Diş
Nedir?

İmplant Diş
Çeşitleri Nelerdir?

İmplant Tadavisi
Ne Kadar Sürer?

İmplant Tedavisinde
Ağrı Hissedilir mi?

İmplant Diş
Nedir?

İmplant Diş
Çeşitleri Nelerdir?

İmplant Tadavisi
Ne Kadar Sürer?

İmplant Tedavisinde
Ağrı Hissedilir mi?

Gülüşünüzden Memnun Değil Misiniz?

Sağlıklı ve daha mutlu gülümsemek için bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

  İsminiz
  Soyisminiz
  Telefon Numaranız
  Tedavi

  .

  .

  1

  İmplant Diş Nedir?

  İmplant diş, çürük, darbe ya da diş etine bağlı hastalıklar nedeniyle yaşanan diş kaybı sebebiyle ağızda olmayan eksik dişin çene kemiğine sabitlenen titanyum malzemelerden üretilen diş tedavi yöntemidir. Dental implant olarak da adlandırılan implant uygulamaları, vida ile benzer şekilde uygulandığı için toplum arasında vidalı diş olarak da bilinir. İmplant tedavisinde kullanılan titanyum vücutta alerjik etkii göstermediği için tedavi sonucunda oldukça başarılı sonuçlar alınır. İmplant tedavisi tek diş eksikliğinde olduğu gibi birden fazla ya da çenedeki tüm dişlerin olmaması durumunda da uygulanabilen diş tedavi yöntemidir. İmplant tedavisinin diğer diş tedavilerinden farkı eksik olan tek dişe uygulanırken diğer dişleri olumsuz yönde etkilememesidir. 18 yaş üstü ve çene kemiğini gelişimini tamamladığı hastalara uygulanır. İmplant tedavisine başlamadan önce diş hekimi çene kemiği dokusunun gelişmişliğine ve sağlık durumuna bakıp implant yapılıp yapılmayacağına karar verir. İmplant diş tedavisinde dişler doğal görünüm kazanır. Bu sayede kişinin yaşam kalitesi de artmış olur.

  2

  İmplant Diş Çeşitleri̇ Nelerdir?

  İmplant tedavisinde kullanılan farklı birçok implant çeşidi bulunur. Tedavi sırasında hangi implant çeşidinin kullanılacağına karar verilirken hastanın oklüzyonuna, implant uygulanacak bölgedeki kemiğin yapısına bakılır. İmplant çeşitleri implantın materyaline göre (titanyum, zirkonyum) uygulama yerlerine ve şekline göre (subperiostal,transosseöz, endoosseöz vb) yüzey şekillerine göre (konik, silindirik vb.) birçok farklı parametrelerce sınıflanabilir. En doğru implant seçimi hastanın ihtiyaç ve isteklerine göre uzman hekimler tarafından belirlenir.

  3

  İmplant Diş Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Diş implant tedavisi yapılmadan önce diş hekimi tarafından dişin çene yapısına ve genel sağlık durumuna bakarak diş implantı için uygun olup olmadığına bakılır. İmplant tedavisinin uygulanacağı durumlardan bazıları şunlardır;

  • Dişler arasındaki geniş boşlukların olması durumunda implant tedavisi uygulanır. Bu boşlukların genişliğine göre bir ya da daha fazla implant uygulanarak doğal ve sağlam dişler elde edilir.
  • -Çürük, tramva gibi sebeplerden yaşanan tek diş kaybı durumlarında diğer dişlerde aşındırma yapılmadan zarar verilmeden tek bir implant uygulanarak implant tedavisi yapılır.
  • Büyük azı dişlerin olmaması durumunda ağzın arka kısmına bir ya da birden fazla implant uygulanarak sabit köprü protezleri yapılabilmektedir.
  • Alt çenede tüm dişlerin olmaması durumunda uygulanır. Alt çenenin ön bölgesine yerleştirilen iki ya da daha fazla implant ile doğal görünüme en yakın dişler elde edilir. İmplat üzerine yapılan protezler rahatlıkla kullanılır. Alt çene dişlerine uygulanan implant tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınır.
  • Ağızdaki tüm dişlerin olmaması durumun da uygulanır. Kemik erimesi çene kemiğinin hacminin azalmasına neden olur. İleri seviyede kemik erimesi halinde protez kullanılamaz. Bu gibi durumlarda implant uygulamaları öncesinde kemiğin yüksekliğini veya kalınlığını arttıracak greft işlemleri gerekebilir. Total dişsiz ağızlarda alt ve üst çeneye 6 şar adet, toplam 12 adet implant uygulanarak sabit protezler yapılabilir. Daha az sayıda yapılan implantlar çoğunlukla hareketli protezin stabilitesini ve tutuculuğunu arttırmak için yapılır.

  4

  İmplant Diş Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

  İmplant tedavisi avantajlı ve rahat bir tedavi yöntemi olsa da bazı durumlarda uygulanamaz. Hastanın implant tedavisi için uygun olup olmadığı diş hekiminin kontrolleri sonrasında çene kemiği yapısına göre belli olacağı bazı kesin durumlar da vardır. Bu durumlar;

  • Kalp rahatsızlığı varlığında kardiyoloji uzmanı onayı alınmadan  implant tedavisi  yapılamaz.
  • Yüksek tansiyon hastalarının implant tedavisi uygulanırken kan basıncında artış olması sonucunda kalp hastası olabileceği için yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlığı olan hastalara uygulanması tansiyon kontrol altına alındıktan sonra yapılır.
  • Şeker hastalarında açılan kesiler geç iyileşeceği için  enfeksiyon riski artacağından şeker hastalarına implant uygulanması şeker seviyesi kontrol altına alındıktan sonra yapılır.
  • Hemofili hastalarının implant diş tedavisi olması oldukça risklidir. 
  • Kemoterapi ve radyoterapi gören hastaların vücut dirençleri zayıf olduğu için implant tedavisi sırasında enfeksiyon riski yüksek olacağı için implant tedavisi uygulanamaz.
  • Fazla sigara kullanımı (vazokonstrüksüyon etkisinden dolayı) doku iyileşmesini engeller, ağız hijyeni yetersizliği (dokularda oluşan bakteri plağı enfeksiyon riskini arttırır) gibi durumlarda hekim implant uygulamasını uygun görmeyebilir.  

  5

  İmplant Diş Tedavisinde Hastalar Ağrı Hisseder mi?

  İmplant uygulaması sırasında lokal anestezi uygulanır. İmplant yapılacak yer hissizleştirildiğinden dolayı herhangi bir ağrı söz konusu değildir. Diş etlerinin uyuşturulması, diş hekimi için rutin bir işlem olduğundan dolayı klinik pratiğinde hekimler için dolgu işleminden farksızdır. Çene kemiğinde yapılan bir işlem olduğundan dolayı anestezinin etkisi geçtikten sonra birkaç gün cerrahi işlemlere bağlı olarak tedavi sonrası hafif bir ağrı olabilir fakat reçete edilen ilaçlar sayesinde ağrı hissedilmez. Kişilerin diş implantı ameliyatı olduktan sonra hissettikleri ağrı, aslında kemik veya implantın yerleştirilmesi kaynaklı oluşmaz. Ağrı genellikle yumuşak dokuda yapılan işlemler nedeniyle oluşur. Yaşanan ağrının fazlalığını etkileyen faktörlerden biri de kişinin ağrı eşiğidir. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla acıya dayanabilir. Yani iki farklı kişi aynı işlemi yapsa bile ağrı seviyeleri farklı olacağı için kişiye göre farklılık gösteren bir durumdur.

  6

  İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  İmplant tedavi süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kişinin tedaviye cevap verme süresi, implant sayısı, implant tedavi yöntemi, tedavi planlaması ve bu süreçte implant yapılan kişinin doktorunun tavsiyelerine uyup uymaması gibi birçok durum implant tedavisinin süresine etki etmektedir. Tek dişe uygulanan implant tedavisi ortalama yarım saat süreceği gibi yapılacak implant sayısının artmasıyla tedavi süresi de artacaktır. Tedavi sırasında diş, diş eti ya da köklerde oluşabilecek enfeksiyondan kaynaklı tedavi süresi uzayabilir. Diş hekimi enfeksiyonun durumuna göre birkaç ay implant uygulaması bekleyebilir. Diş hekimi tedavi durumuna bağlı olarak dişleri takılmadan önce implantların çene ile kaynaşmasını bekleyebilir ve genellikle bu süreç altı hafta ile üç ay arasındadır. Genellikle dişlerin yerleştirilmesi implant yerleştikten 3 ay sonra olur.İmplant diş tedavisinde net bir sürenin belirlenmesi için diş hekimiyle görüşülmelidir.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Bu tedavi hakkında sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

  İmplant Sonrası Dişler Fırçalanabilir mi?

  İmplant işlemi sonrasında dişler dikkatli ve düzenli bir şekilde fırçalanabilir.

  İmplant Tedavisinde Ne Kadar Süre Sonra Yemek Yenilebilir?

  Yemek yeme durumu anestezinin etkisinin geçmesine bağlı olarak değişir ama net bir süre verecek olursa bu süre 2-3 saat arasında değişiklik gösterebilir.

  İmplant Tedavisinde Kullanılan Materyaller Kansere Neden Olur mu?

  İmplant tedavisinde kullanılan materyaller kansere neden olmaz.

  İmplant Tedavisi Sonrası Yüzde Şişme/Morarma Olur mu?

  İmplant tedavisi sonrasında yapılan işlemin boyutuna göre şişlik oluşabilir. Yapılan implant tedavisi uygulanan hastalarda nadiren morluk görülür. İmplant sonrası uygulanan bazı enjeksiyon yolu ile uygulanan ilaçlar ve buz uygulamaları durumu minimize eder

  İmplant yapıldıktan sonra nasıl bir ağız bakımı uygulamalıyım?

  Doğal dişlerin düzenli fırçalandığı gibi aynı şekilde implant yapılan bölge de fırçalanmalıdır. Sadece diş fırçası ve diş macunu ile değil diş ipi ve arayüz fırçaları da rutin olarak kullanılmalıdır. Böylece ağızda oluşan bakteri miktarı da azaltılır. Gargara kullanımı da ağız hijyenine katkı sağlayacaktır.

  Kaybedilen Her Diş için Tek İmplant mı Gerekir?

  Çene kemiğinde yeteri kadar yer varsa, diş hekimlerinin önceliği her kayıp diş için bir implant uygulanır ama bazı diş kayıplarında aralıklı implant tedavisi uygulanıp üzerine köprü protezi yerleştirilebilir. Total dişsiz ağızlarda 12-14 implant üzerine 24-28 üye protez diş yapılabilir.

  Sonuçlar

  Bize Kolayca Ulaşabilirsiniz.

  Uzman diş hekimlerimizle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

   İsminiz
   Mail Adresiniz
   Tedavi

   .

   .

   Hikayemiz

   Uzman hekim kadromuz ve uygun fiyat politikamız ile 2014 yılından bugüne hizmetinizdeiz.

   Tecrübe

   Gülümseme

   Başarılı Operasyon

   Uzman Hekim

   Gülüşünü Tasarla

   İletişime Geç

   İletişime Geç

   Gülüşünü Tasarla

   Kliniğimizi Keşfedin

   Başakşehir Ortodonti, panoromik, anterior-posterior, sefalometrik, el bilek ve periapikal röntgenlerinin dijital olarak çekiminin yanında İstanbulda ilk iTero 5D element cihazı ile 3 boyutlu çene modellemesi, radyasyonsuz çürük tespiti (hamile, çocuk ve kanser hikayesi olan hastalarda öncelikli) görüntüleme sistemlerine sahiptir. Bunların yanında kanal tedavisi için elzem 2 endo motor, 3 apex locater, 4 periapikal röntgen cihazı ile cerrahi amaçlı diode lazer cihazı, fizyo dispenser, piezo surgery cihazı ile 6 hastaya aynı anda hizmet verebilecek kapasitededir.

   Çözüm Ortaklarımız
   Çalıştığımız dev firmalar ile hizmetlerimize değer katıyoruz.
   × Bize ulaşın