Diş Protezi

Uzman hekim kadromuzla gülüşünüzü güzelleştirelim.

Diş Protezi
Nedir?

Diş Protezi
Çeşitleri

Diş Protezinin
Avantajları

İmplant Üstü
Protez

Diş Protezi
Nedir?

Diş Protezi
Çeşitleri

Diş Protezinin
Avantajları

İmplant Üstü
Protez

Gülüşünüzden Memnun Değil Misiniz?

Sağlıklı ve daha mutlu gülümsemek için bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

  İsminiz
  Soyisminiz
  Telefon Numaranız
  Tedavi

  .

  .

  1

  Diş Protezi Nedir?

  Ağızda çürük, diş eti hastalığı ve çeşitli sebeplerle dişlerin kaybedilmesiyle; kaybedilen çiğneme fonksiyonun ve bozulan estetik görüntünün uyumlu metaryallerle yerine koyma işlemine diş protezi denir. Diş protezi sadece diş kaybı durumlarında yapılmaz isteğe bağlı olarak estetik görüntü için de yapılabilir. Diş protezi ile, kaybolan fonksiyonlar tekrar kazandırılırken, bozulan konuşma da düzelir. Diş protezi kişiye özel olarak üretilir. Hastanın ihtiyaçlarına göre üretilen diş protezi kişinin ağzına, damağına uyumlu olmalı, doğal görünmeli ve kolay kullanılabilmelidir. Diş protezi yapılırken ağızda bulunan dişlerin korunmasına da dikkat edilir. Diş protezi, hastanın doğal diş rengine göre üretilir ve böylece doğal görünüm elde edilir. Dişlerde estetik problemi olan kişiler konuşma ve gülme durumlarında etkilenilir. Diş kaybı sonucunda insanların güven kaybının olmasına sebep olur. Diş protezi sayesinde bu durumların önüne geçilmiş olunur. Diş protezi kişinin yaşam kalitesini arttırır. Ayrıca diş kaybı olmadan tamamen estetik amaçlı da yapılabilmektedir. Diş protezi sabit ve hareketli protezler olarak ikiye ayrılır.

  2

  Diş Protezi Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  Diş protezinin en büyük avantajı ağız konforunun geri kazanılmasıdır. Diş protezi sayesinde sindirim sisteminin başladığı dişler tamamlanır. Bu sayede sağlıklı bir çiğneme gerçekleşir. Konuşma ve estetik olarak da görünümü daha güzel daha getirilir. Diş protezi kullanan kişilerde telaffuz daha iyi hale getirilir. Diş kaybı ile beraber oluşan yeme içme sorunları protez kullanımı ile birlikte problem olmaktan çıkar. Diş protezi kullanılmasının en büyük avantajı dişsizliğin neden olduğu sorunlar ve bu sorunların ortaya çıkardığı eksiklikler nedeniyle oluşan psikolojik sorunlar ve bu sorunların neden olduğu eksikliklerin giderilmesidir. Diş protezi ile ağız bütünlüğü geri kazanılmış olur. Diş protezinin avantajları protez türüne göre değişiklik gösterir. Protez türünün sabit veya hareketli olması protez avantajlarında değişiklik gösterir. Ağızda protez desteği olmadığı zaman, yüz kaslarında sarkma olur. Bunun sonucu daha yaşlı görünüm meydana gelir. Diş kayıpları sonrası oluşan yaşam kalitesinin düşüklüğü diş protezi sayesinde yükselir. Diş protezi bakımının daha kolay önemli olsa da protezin kullanım kolaylığı daha çok tercih edilen özelliktir.

  3

  Diş Protezi Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

  Protez diş çeşitlerinde, gelişen teknolojiyle birlikte farklı seçenekler bulunur. Kişinin ağız yapısı, istekleri, çene yapısı göz önünde bulundurulup uygun protez çeşiti belirlenir. Diş protez çeşitlerinin hepsi hastaların mental ve fiziksel sağlığını yükseltir. Bununla birlikte hastaların diş sorununu çözerek yaşam kalitesini arttırır. Diş protezleri çeşitleri üçe ayrılır.
  Sabit protez dişler, günümüzde en çok tercih edilen protez çeşididir. Sabit protez uygulanırken zirkonyum en sık kullanılan diş protezi materyalidir. Zirkonyum beyaz tonlarına sahip bir elementir. Laminate veneer sadece dişin ön yüzüne, ince porselen şeklinde uygulanır. Laminate veneerlerde dişlerde yapılan aşındırma miktarı azdır. Hareketli protezlerinden kendi içinde dört çeşidi vardır. Bunların ilki total protezidir. Bu protez dişlerin tamamen kaybedilmesi durumunda tercih edilebilir. Toplum içinde kancalı protez olarak bilinen parsiyel (bölümlü) protez hastanın kendi dişlerinin bir kısmının olduğu durumlarda tercih edilebilir. İmmediat protez adı verilen protez çeşidi ise kalıcı dişler yapılmadan önce kullanılan geçici protezdir. İmplant üstü protez yönteminde ise diş kaybının olduğu durumlarda çene kemiğine uygulanmış titanyum implantların üzerine uygulanır.

  4

  İmplant Üstü Protez Nedir?

  İmplant üzerine yerleştirilen sabit ya da hareketli protezlere implant üstü protez denir. İmplant üstü protezler son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile daha estetik gülümseme ve fonksiyonel çiğneme sağlar. Uzman hekim tarafından yapılması önemli olan implant üstü protezin çeşitleri vardır. İmplant diş kaybının olduğu durumlarda kişinin çene kemiğine titanyum alaşımından üretilen vidaya benzer bir titanyum yapıdır. İmplant diş kökü görevi görür. Diş kökü üzerindeki protezin tutunmasını kolaylaştırır. Kişiye özel yapılan protez implant sayesinde daha sağlam olur.İmplant üstü protez diş sabit ya da hareketli olarak hazırlanabilir. Doğal dişlerinin hepsini kaybeden kişilerde hareketli protezin tutunmasını arttırmak için implant yapılabilir. Yapılan hareketli protez çene kemiği içinde bulunan implantlardan destek alması tutturularak konuşma ve çiğnemeyi kolaylaştırır. İmplant üstü sabit protezde ise bir veya birden fazla implant üzerine uygulanan porselen kronlardır. İmplant üstü protezler doğal dişler örnek alınarak yapıldığı için estetik açıdan doğal dişten farksız olur. Fonksiyonel matris teorisine göre vücutta fonksiyon görmeyen doku küçülür. Alveol (dişlerin çıktığı kemik) kemiği ise dişler sayesinde fonksiyon görür. Dişler kaybedilince ise bu kemik zamanla rezorbe (erir) olur. İmplant uygulamaları bu fonksiyonu geri kazandırdığı için kemik erimesi durur. İmplant üstü protezler tüm protezler gibi dudak, yanak ve bu dokulardaki kasları destekler. Yumuşak dokununçökmesi sonucuoluşan yaşlı görüntüyü engeller.

  5

  İmplant Üstü Protez Çeşitleri

  İmplant üstü protez hareketli protez ve sabit protez olarak iki çeşite ayrılır. Hareketli ve sabit protezlerin de farklı çeşitleri vardır. Bu çeşitler arasında tek implant üstü kuron yani tek bir dişin olmaması durumunda tercih edilen en iyi seçenektir. Dişin şeklini alan kısım vida yardımıyla implantla sabitlenir. Bir diğer çeşit ise implant üstü köprüdür. Bu yöntem ile en az iki implant üzerine sabit protez yapılır. Bu işlem ile az sayıda implant yapılarak daha fazla protez diş yapılmasına imkan verir. İmplant destekli overdenture işleminde ise yapılan protez isteğe bağlı olarak sabit ya da çıkarılabilir olabilir. Genellikle bu teknikte 2-4 implant kullanılır. Tedavi sürecinde kişinin dişsiz kalmasını önlemek için geçici protez yapılabilir. İmplant üstü protez uygulanırken kişinin ihtiyaçlarına ve röntgen sonrası çene yapısına bakılarak hangi yöntemin kullanılacağına karar verilir.

  6

  İmplant Üstü Sabİt Protez Nedİr? Avantajları Nelerdir?

  İmplant üstü sabit protezler hastanın ağzına yapılan implantlar yardımıyla kişiye özel yapılan protezin sabitlenmesidir. İmplant üstü sabit protez tek diş kaybı durumlarından tam çene dişsizliği durumlarında yapılabilen, implant üzerine parçalar yapıştırılarak ya da vidalanarak sabit halde kullanılan protez tekniğine denir. Diş boşluklarının onarılmasında da sabit protez uygulanabilir. İmplant üstü sabit protez özellikle diş etinde ve çene kemiğinde bozulma problemi yaşayan kişiler için tercih edilir. Kemik canlı bir doku olduğu için yoğunluğunu ve hacmini korumak ister ve stimülasyona ihtiyaç duyar. Dişlerdeki çiğneme kuvveti sayesinde bu stimulasyon meydana gelir. Diş eksikliklerinde kemik dokunun hacim ve yoğunluğunun azalması,dişlerin yumuşak doku desteğinin azalması sonucu yüzde sarkmaya ve yaşlı görüntüye sebep olur. İmplant üstü sabit protez sayesine yüzdeki sarkmalar engellenir ve daha genç bir görüntü ortaya çıkar. Diş kökü işlevine sahip küçük vidalar şeklinde olan diş implantları doğal diş kökü gibi kemiğe yerleştirilir. Kemiğe kaynaşma kabiliyetine sahiptir. İmplant üstü sabit protezler estetik açıdan olduğu gibi kullanım açısından da avantajlıdır. Yeme içme gülme konuşma sırasında hasta ağzında protez olduğunu unutur. Ağız hijyenine gereken özen gösterildiği ve sistemik bir hastalık olmadığı sürece yaşam boyu kullanılır.

  7

  İmplant Üstü Hareketli Protezler

  Üst ya da alt çenelerin birinde ya da ikisinde birden diş olmaması durumunda ekonomik yönden uygun olan protez diş implant üstü hareketli protezlerdir. Hareketli protez istenildiği zaman çıkarılma rahatlığına sahiptir. Yemek sırasında veya konuşma sırasında kolayca yerlerinden kayma durumları olabilir. Bu durumların önlenmesi için en etkili yöntem hareketli protezlerin dental implantlarla desteklenmesidir. İmplant üstü hareketli protezler çeneye takılan implant üzerine yerleştirilirken genellikle abutment ara parçalar kullanılır. Bu abutmentlar porselen ya da zirkonyum malzemelerinden üretilir. Diş implantları doğal dişlerin kökleri ile aynı amaç için kullanılan titanyum vidalardır. Doğal diş kökleri gibi diş eti çizgisinin altına yerleştirilir ve görünmezler. Bu titanyum vidalar doğal dişlerin yerine gelen çene kemiğine sabitlenmesini sağlar ve diş implantları çene kemiğinin bir parçası haline gelir. Böylece konuşurken, gülerken, yemek yerken görülmez ve kişinin yaşam kalitesini arttırır. İmplant üstü hareketli protezler kendi arasında implant üstü top bağlantılı ball atachment protezler, implant üstü bar bağlantılı protezler, implant üstü locater bağlantılı protezler ve implant üstü locater-bar bağlantılı protezler olarak sınıflara ayrılır. Kişinin ihtiyacına göre hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir.

  8

  İmplant Üstü Hareketli Protez Kimlere Yapılır?

  İmplant üstü hareketli protezler ağızdaki dişlerin tümünün olmaması durumunda hareketli protez uygulaması yapılır. Çenenin arka tarafında köprü yapabilmek için destekleyecek dişlerin kalmadığı dişsiz sonlanan çenelerde implant üstü hareketli protez rahatlıkla uygulanabilir. Dişsizlik vakalarında ilk olarak hastanın kemik uzunluğuna, kemik genişliğine ve kemik yapısına bakılır. Aynı zamanda sinirler gibi diğer anatomik yapılara olan uzaklığın uygunluğu da değerlendirilir. Kemik yapısının uygunluğu değerlendirilirken röntgen ve tomogrofi çekilip çene kemik yapısına bakılır. Tüm bu değerlendirmelerin sonunda kişi implant üstü hareketli protez için uygun görülürse bu protez yöntemi yapılabilir.Diğer implant üstü protezlere göre daha hızlı ve daha ekonomik olduğu için hızlı sonuç almak isteyen ve ekonomik açıdan zorluk çeken hastalar tarafından implant üstü hareketli protezler tercih edilir. İmplant üstü hareketli protezler hekim kontrolünden sonra kişinin isteği ve ihtiyacına göre yapılan planlama sonucu oluşur.

  Sonuçlar

  Bize Kolayca Ulaşabilirsiniz.

  Uzman diş hekimlerimizle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

   İsminiz
   Mail Adresiniz
   Tedavi

   .

   .

   Hikayemiz

   Uzman hekim kadromuz ve uygun fiyat politikamız ile 2014 yılından bugüne hizmetinizdeiz.

   Tecrübe

   Gülümseme

   Başarılı Operasyon

   Uzman Hekim

   Gülüşünü Tasarla

   İletişime Geç

   İletişime Geç

   Gülüşünü Tasarla

   Kliniğimizi Keşfedin

   Başakşehir Ortodonti, panoromik, anterior-posterior, sefalometrik, el bilek ve periapikal röntgenlerinin dijital olarak çekiminin yanında İstanbulda ilk iTero 5D element cihazı ile 3 boyutlu çene modellemesi, radyasyonsuz çürük tespiti (hamile, çocuk ve kanser hikayesi olan hastalarda öncelikli) görüntüleme sistemlerine sahiptir. Bunların yanında kanal tedavisi için elzem 2 endo motor, 3 apex locater, 4 periapikal röntgen cihazı ile cerrahi amaçlı diode lazer cihazı, fizyo dispenser, piezo surgery cihazı ile 6 hastaya aynı anda hizmet verebilecek kapasitededir.

   Çözüm Ortaklarımız
   Çalıştığımız dev firmalar ile hizmetlerimize değer katıyoruz.
   × Bize ulaşın