20’lik Diş

Çekimi

Uzman hekim kadromuzla gülüşünüzü güzelleştirelim.

20’lik Yaş Dişleri
Nedir?

20 Yaş Di̇şleri̇ Hangi̇
Durumlarda Çeki̇li̇r?

20’li̇k Di̇ş Ne Zaman
Çeki̇li̇r?

20’li̇k Di̇ş Çekimi
Nasıl Yapılır?

20’lik Yaş
Dişleri
Nedir?

20 Yaş Di̇şleri̇ Hangi̇
Durumlarda Çeki̇li̇r?

20’li̇k Di̇ş Ne Zaman
Çeki̇li̇r?

20’li̇k Di̇ş Çekimi
Nasıl Yapılır?

Gülüşünüzden Memnun Değil Misiniz?

Sağlıklı ve daha mutlu gülümsemek için bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

  İsminiz
  Soyisminiz
  Telefon Numaranız
  Tedavi

  .

  .

  1

  20’lik Yaş Dişleri Nedir?

  Yirmilik dişler, ağızda en son çıkan dişlerdir. Yirmili yaşlarda sürdüğü için 20 yaş dişi olarak adlandırılan 3. Büyük azı dişinin diğer bir adı akıl dişidir. Çenenin en arka kısmında ikisi üst çenede ikisi alt çenede bulunur. Yirm yaş dişlerinin çevre dokularına zarar verip vermediğine bakılarak ağızda tutulup tutulmayacağına karar verilir. Genellikle çene yapısına uyum sağlayamadıkları ve dişlerin çıkması için yeterli alan olmadığından ağrı,apse oluşumuna sebep olur. Bu ağrıların giderilmesi için yirmilik dişin çekimi ya da diş ameliyatı ile alınması gerekir. Yirmilik dişlerin neden olduğu şiddetli ağrı dışında çene yapısının bozulmasına ve komşu dişlerin sağlığının bozulmasına sebep olabilir. Bazı durumlarda ise yirmilik dişler yanlış açı ile çıktıkları için diş etine gömülü kalabilirler. Dışarıdan bakıldığı zaman görünmezler ancak oluşturdukları ağrı sonucunda kendilerini belli ederler. Bu gibi durumları ağrı veya dişlerde bozulma gibi olumsuzluklar oluşmadan engellemek için ağız ve diş sağlığının korunması için düzenli olarak uzman diş hekimine muayeneye gidilmesi gerekir.

  2

  20 Yaş Dişleri Hangi Durumlarda Çekilir?

  Yirmilik dişleri gömülü halde diş eti yüzeyinden tamamen çıkamamış durumdayken genellikle yirmi yaş dişleri sorunlarına neden olur. Yiyeceklerin ve bakterilerin yirmilik dişlerin arasına sıkışması plak oluşumuna neden olur ve plak oluşumu da dişlerde birçok soruna sebep olur. Bunlardan bazıları dişte çürük oluşumu, bakteriyel enfeksiyon sonucunda yirmilik dişlerde veya çevresindeki dokuda apse oluşumu, yanak, dil ya da boğaz enfeksiyonu, diş eti iltihabına, sebep olur. Bu sorunlar antibiyotik yardımıyla tedavi edilebilir ama tekrardan oluşabilir. Yirmilik dişlerin çekilmesi gereken durumlardan bazıları ise şunlardır;

  • Dişlerin etrafında kiste benzer yapıların oluşumu
  • Dişin konumu nedeni ile ağız kokusu ve bakteri oluşumu
  • Ortodontik tedavi yapılacak hastalarda diş çapraşıklığının artma riski
  • Yirmilik dişlerde ve çevresinde çürük ya da apse oluşumunda kanal tedavisi yapılamaması
  • Tüm ağızda protez planlaması 
  • Öndeki dişlere baskı oluşturması ve ön dişlerin çapraşıklığına neden olması durumlarında
  • Ortognatik cerrahi yapılacak hastalarda 

  gibi durumlarda yirmilik dişlerin çekilmesi gerekir.Yirmilik diş çekimi yaş ilerledikçe zorlaşır. 

  3

  20’lik Diş Ne Zaman Çekilir?

  Yirmilik dişler tekrarlayan diş eti iltihabına, diş çürüğüne, enfeksiyona, sürekli ağrıya, diş kaynaklı kist ve tümörlere, çarpaşıklık oluşturma riskine sebep olduğu durumlarda çekilir.  Yirmilik dişlerin diş etinden çıkamayıp gömülü bir şekilde kalması durumunda perikronit denilen diş eti iltihaplanması durumu sıklıkla görülür. Perikronit durumu engellemek için 20 yaş dişi çekilir. Yirmilik dişler ağız sağlığını bozduğu için yaşam kalitesini düşürür. Yirmilik diş çürüdüğü nedeniyle ağrılar gece uyutmayacak kadar ağrılı geçiyorsa çekilir. Yirmilik dişlerin çekilmesi gerekiyorsa bu işlemi kırk yaş altındayken yapmak daha kolay olacaktır. Bunun sebebi yirmilik dişlerin köklerinin henüz tam olarak gelişimini tamamlamamış olması ve diş etlerinin etrafındaki kemiklerin daha yumuşak olmasıdır. Bu sayede dişlerin çıkarılmasıdır. Bu sayede çekim işlemi kolaylaşır. İlerleyen yaşlarda diş çekimi daha zor olacağı gibi iyileşme süresi de daha uzun ve ağrılı olacaktır. Yirmilik dişler çıktıktan sonra hekim muayenesine gitmek ağız sağlığını korumak için çok önemlidir. 

  4

  20’lik Diş Çekiminin Diğer Dişlerden Farkı Nelerdir?

  Yirmilik diş çekiminin diğer diş çekimlerinden farkı olması dişin konumuna ve gömülü olup olmamasına bağlı olarak değişir. Gömülü olmayan dişlerde çekim kolaydır. Basit yirmilik diş çekiminde diğer diş çekimlerinde olduğu gibi hafif şişlik, kanama ve ağrı oluşabilir. Gömülü olan yirmilik dişlerin çekimi diğer diş çekimlerinden farklıdır. Gömülü yirmilik dişlerin çekimi diğer diş çekimlerinden farklı olarak ameliyat ortamında gerçekleşir. Çene cerrahisi tarafından ameliyat yapılır. Diğer diş çekimlerinde ameliyat ortamına gerek kalmadan diş çekimi yapılır. Yirmilik diş çekimlerinde kişinin kemik yapısına ve yoğunluğuna kaldırılan kemik miktarına göre ödem görülebilir. Bu ödem buz uygulaması ve hekimin vereceği ilaçlar ile minimize edilir. 20’lik diş hekimi yapılacak hastaların anestezi uygulaması ile diğer diş çekimlerindeki anestezi uygulamalarında farklılık olabilir. Yirmilik dişlerin çene kemiğindeki konumunda, gömülü değilse ve kökleri açılı değilse yirmilik diş çekiminin diğer diş çekimlerinden farkı yoktur.

  5

  20’lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

  Yirmilik diş çekimi dişin gömülü olup olmamasına bağlı olarak farklılık gösterir. Gömülü olmayan yirmilik dişler diğer dişlerde olduğu gibi normal çekim yapılır. Gömülü dişler çekilirken ameliyat ortamında çene cerrahı tarafından yapılır. İlk olarak röntgen çekilir ve yirmilik dişin durumu belirlenir. Röntgen görüntüsünde diş köklerinin açıları diğer anotomik yapılarla komşuluğu incelenerek ameliyat planlanır. Gömülü yirmilik diş operayonlar çene cerrahı tarafından ameliyat ortamında yapılır. Ameliyat öncesinde 8 saat boyunca bir şey yiyip içilmemesi gerekir. Gerekli anestezi yapıldıktan sonra diş etinde kesi yapılır. Yapılan bu kesi yardımıyla yirmilik diş çekimi daha kolay gerçekleşir. Kemik retansiyonu varsa kesi sonrası gerekli miktarda kemik kaldırılır. Bazense diş kron ve kök birleşim yeri boynundan ikiye diş köklerine ayrılarak çekilir. İşlemler gerçekleştikten sonra atılan kesiklere dikiş atılır ve bir hafta sonra dikişler alınır.

  6

  20’lik Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  Yirmilik diş çekimi sonrasında hekim tavsiyelerine dikkatle uyulmalıdır. İşlem sonrası dikkatle;

  • Diş çekimi yapılan bölgenin temiz olmasına dikkat edilmelidir. 
  • Diş çekimi yapılan bölgeye yerleştirilen tampon kanamanın durması için yarım saat boyunca ısırılarak tutulmalıdır ve kanama durduğunda tampon atılır. 
  • Anestezi etkisi geçene kadar bir şeyler yiyip içmemeye dikkat edilmelidir. 
  • Çekim sonrası belirli aralıklarla buz uygulaması çekim sonrası ödemi azaltır.
  • İşlemden 24 saat sonraya kadar sıcak içeceklerden uzak durulmalı, sıcak duş alınmamalı, güneşten ve sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır. 
  • Yirmilik diş çekiminden sonra 24 saat boyunca sigara kullanılmamalıdır. 
  • Diş çekimi sonrasında çekim bölgesindeki pıhtının kopmaması için ağız çalkalanmamalı, hasta tükürmemeli, yara bölgesi kürdanla karıştırılmamalı ve  24 saat fırçalanmamalıdır
  • Diş hekiminin reçete ettiği ilaçlar düzenlı kullanılmalıdır.
  • Yirmilik diş çekimi yapılan bölge enfeksiyon, kanama, ağrı yapmaması için karıştırılmamalıdır 
  • 24 saat geçtikten sonra yumuşak bir diş fırçası yardımıyla yavaş hareketlerle diş fırçalanmalı, yaranın içine artıkların dolması önlenmelidir. 
  Sonuçlar

  Bize Kolayca Ulaşabilirsiniz.

  Uzman diş hekimlerimizle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

   İsminiz
   Mail Adresiniz
   Tedavi

   .

   .

   Sıkça Sorulan Sorular

   Bu tedavi hakkında sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

   20’lik Diş Ne Zaman Çıkar?

   Azı dişin çıkacağı yeterli yer varsa ve dişlerin sürme doğrultusu uygunsa ortama 20 yaşında 20’lik dişler çıkar.

   Cerrahi Diş Çekimi Nedir?

   Cerrahi diş çekimi, gömükveya yarı gömük dişleri sadece dişeti kaldırarak veya dişetiyleberaber kemik kaldırılarak dişlerin tek parça veya parçalarına ayrılarak kemikten çıkarılma işlemidir.

   20’lik Diş Ağrı Yapar Mı?

   20’lik diş yarı gömükse dişi çevreleyen diş eti ile diş arasında bakterileri birikimine bağlı bir diş eti cebi oluşur. 20’lik dişler, diş fırçası ile zor ulaşılan bölgelerde olduğundan, dişteki plağın yeterince temizlenememesine bağlı çürük oluşumları, diş eti enfeksiyonları, komşu dişlerle ara yüz çürükleri gibi problemler ortaya çıkabilir. Buna bağlı ağrı oluşabilir. Enfeksiyonun ilerlemesiyle yüzde şişmeler meydana gelebilir.

   20’lik Diş Çekilmezse Nasıl Sorunlar Ortaya Çıkar?

   Yirmilik dişler çekilmezse dişin etrafında oluşan yumuşak doku enfeksiyonu şiddetleneceği ve çürükler dişin sinirine ilerleyeceği için ağrı artabilir.İlaç kullanımından sonra oluşan rahatlık geçicidir. ilaçların etkisi ortadan kalkınca ağız hijyeni iyi değilse ve bağışıklık zayıfları ise yirmilik diş ağrısı tekrarlanacaktır. 

   20’lik Diş Çekimi Sonrasında Yüz Çok Şişer Mi?

   Yüzde oluşan ödem, çekim süresi, gerekliyse kaldırılan kemik miktarı, kemik yoğunluğu, çekim sonrası buz uygulaması, kullanılan ilaçlar, doku yanıtı gibi birçok faktöre bağlı olup kişiden kişiye farklılık gösterir.

   Hikayemiz

   Uzman hekim kadromuz ve uygun fiyat politikamız ile 2014 yılından bugüne hizmetinizdeiz.

   Tecrübe

   Gülümseme

   Başarılı Operasyon

   Uzman Hekim

   Gülüşünü Tasarla

   İletişime Geç

   İletişime Geç

   Gülüşünü Tasarla

   Kliniğimizi Keşfedin

   Başakşehir Ortodonti, panoromik, anterior-posterior, sefalometrik, el bilek ve periapikal röntgenlerinin dijital olarak çekiminin yanında İstanbulda ilk iTero 5D element cihazı ile 3 boyutlu çene modellemesi, radyasyonsuz çürük tespiti (hamile, çocuk ve kanser hikayesi olan hastalarda öncelikli) görüntüleme sistemlerine sahiptir. Bunların yanında kanal tedavisi için elzem 2 endo motor, 3 apex locater, 4 periapikal röntgen cihazı ile cerrahi amaçlı diode lazer cihazı, fizyo dispenser, piezo surgery cihazı ile 6 hastaya aynı anda hizmet verebilecek kapasitededir.

   Çözüm Ortaklarımız
   Çalıştığımız dev firmalar ile hizmetlerimize değer katıyoruz.
   × Bize ulaşın