Çene Eklemi

Rahatsızlığı

Uzman hekim kadromuzla gülüşünüzü güzelleştirelim.

Çene Eklemi Rahatsızlıklarında Tedavi Yöntemleri

Çene Eklemi Rahatsızlıkların Nedenleri

Çene Eklemi Rahatsızlıklarda Klinik Bulgular

Çene Eklemi ve
Çene Kitlenmesi
Tedavisi

Çene Eklemi Rahatsızlıklarında 
Tedavi Yöntemleri

Çene Eklemi Rahatsızlıklarının
Nedenleri

Çene Eklemi Rahatsızlıklarında
Klinik Bulgular

Çene Eklemi ve Çene Kitlenmesi Tedavisi

Gülüşünüzden Memnun Değil Misiniz?

Sağlıklı ve daha mutlu gülümsemek için bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

  İsminiz
  Mail Adresiniz
  Telefon Numaranız
  Tedavi

  .

  .

  1

  Çene Eklemi Rahatsızlıklarında Tedavi Yöntemleri

  Çene eklemi rahatsızlıklarında cerrahi olmayan tedavi seçenekleri arasında aşağıdaki tedavi yöntemleri yer alır;

  • Psikiyatrik tedavi,
  • Splint ve gece plağı tedavileri,
  • ilaç tedavisi,
  • fizik tedavi gibi alternatifler tedaviler bulunabilir.

  Yukarıdaki tedavilere ek olarak hastalığı tedavi etmek için aşağıdaki uygulamalar da tercih edilebilir.

  • Ortodontik tedavi
  • Protetik restorasyon gibi kalıcı tedavi yöntemleri de bulunur.

  Artosentez, artroskopi, botox uygulaması ve bazı eklem operasyonları gibi cerrahi tedavileri de çene hastalıklarının teşhisinden sonra hastaya önerilen ve uygulanan çene eklemli rahatsızlıkları tedavi yöntemleri arasındadır. Hastanın diş ölçüleri alınarak hastaya uygun hazırlanan yumuşak veya sert gece plakları hazırlanabilir. Bu gece plaklarının delinmesi ya da kırılması durumunda değiştirilmesi gerekir. Aynı zamanda hastanın günlük hayatındaki stres seviyesinin azaltılması çene rahatsızlıkları tedavisinden sonuç almak için önemli bir noktadır.

  2

  Çene Eklemi Rahatsızlıklarının Nedenleri

  Çene rahatsızlıklarının nedenleri üç temel kategoriye ayrılabilir. Bu kategoriler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  1. Diş tedavilerinin neden olduğu durumlar;
   Zor diş çekimlerinde ağzın uzun süre açık kalması,
   Ortodontik tedavi sonrası,
   Hastaya uygun yapılmayan kaplamalar ve dolgular.
  2. Hastanın alışkanlıkları;
   Yüz üstü yatmak,
   Uzun süre sakız çiğnemek,
   Uzun süre rüzgara maruz kalmak,
  3. Hastanın stres seviyesi durumu;
   Hastanın stres seviyesi diğer nedenlere göre daha fazla çene eklemi rahatsızlıklarına neden olabilir. Yoğun stres seviyesine sahip olan hastaların sürekli yüz kaslarının kasılması nedeniyle çene eklemine normalden daha fazla yük biner. Bu da çene rahatsızlıklarına neden olur.

  3

  Çene Eklemi Rahatsızlıklarında Klinik Bulgular

  Çene eklemi rahatsızlığnın birden çok nedeni olabilir.Çene eklemi rahatsızlığı bu nedenlerin uzun süreli varlığı sonucu meydana gelir. Zamanla çene eklemi rahatsızlıklarının belirtileri hasta tarafından fark edilebilir. Geç belirti gösterdiği için tedavide gecikmeler olabilir. Tedavide gecikmenin olması nedeniyle ciddi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu durumlara çene kitlenmesi, çene çıkması, ağız açmada kısıtlılık örnek olarak verilebilir. Çene eklemi rahatsızlıklarında klinik bulgular aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Çeneyi açarken ses gelmesi
  • Esnerken çene çıkması
  • Sabahları çene açmada kısıtlılık
  • Yemek yerken kulak çevresinde meydana gelen ağrı
  • Boyun ve sırt ağrıları gibi durumlar çene rahatsızlıklarının klinik bulguları arasında yer alır.

  4

  Çene Eklemi ve Çene Kitlenmesi Tedavisi

  Eklem hastalıklarının teşhis ve tedavisi, var olan belirtilere göre farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda tanı yöntemi tedavi yöntemi dahi olabilir. Çene eklemi hastalıklarına neden olan bütün faktörler göz önüne alınarak çene eklemleri tedavisinde farklı diş hekimliği bölümlerinin desteğine ihtiyaç duyulabilir. Çene eklemi hastalıklarında en yaygın tedavi yöntemi gece plağı uygulamasıdır. Çene eklemi tedavisi aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Antienflamatuar ilaçlar, kas gevşeticiler, sedatifler, antidepresan ilaçlar gibi medikal tedavi yöntemleri
  • Gece plağı uygulamaları
  • Splint uygulamaları
  • Cerrahi tedavi yöntemi
  • Eklem içi yıkama
  • Diş sıkma problemini tedavi etmek için çiğneme kasına botoks uygulaması
  • İlerlemiş psikolojik şikayetleri olan hastalar için psikiyatrik tedavi yöntemleri hastaya önerilen tedavi yöntemlerindendir.
  Sonuçlar

  Sıkça Sorulan Sorular

  Bu tedavi hakkında sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

  Çene kemiğini ne güçlendirir?

  Çene kemiğini güçlendirmeye yarayan sütün son zamanlarda birçok hastalığı engellemede önemli rol oynadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca diş ve diş etini korumayı sağlayan ve kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağı olan somon balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar, özellikle çocukların diş gelişimine oldukça katkı sağlar.

  Çene çıkması ne kadar sürede iyileşir?

  Eklem tedavisinde splint kas gevşemesini sağlamak ve çene kapanışını düzenlemek için kullanılır. Kişiye özel olarak akrilikten üretilen bir apareydir. Fonksiyon bozukluğunu en aza indirir ve diş sıkma gıcırdatmanın zararlarının önüne geçer. Tedavi süreci 3-6 ay arasında değişmektedir.

  Çene bozukluğu nasıl anlaşılır?

  Konuşma ve gülüş bozuklukları çene ve diş hastalıklarının sonucu olabilir. Alt çenenin üst çeneye göre daha önde olması veya daha geride olması şiddetli ise yüzdeki anomali gözle rahatlıkla anlaşılabilir. Hastalarda yemek yeme ve konuşma ile ilgili sıkıntılar, çene ve çene eklemlerinde ağrı görülebilir.

  Hastalarda alt çene geriliği şiddetli ise alt dudak ile çene ucu arasındaki kruvatür derinleşir. Bu derinleşmenin nedeni üst kesicilerin alt dudağa olan temasıdır. Bu temas sonucu dudak aşağı itilir. Cepheden hastaya bakıldığında çene ucu ile alt dudak arasındaki kruvatürde yatay bir çizgi olması en belirgin özelliktir. Alt çenesi geride olan hastalara profilden bakıldığında ise başlarını önde konumlandırırlar. Yani boyunları öne doğrudur. Bunun sebebi çene geriliğine bağlı dil odasının daralması ve solunum ile ilgilidir.

  Alt çenesi önde olan bireyler ise başlarını geriye doğru atarlar. Elmacık kemiği diye bilinen zigoma kemiği silik görülebilir. Üst dudak geride konumlandığı için silik görülebilir.

  Bu anatomik oluşumların hastalardan önden ve yandan alınan röntgenler ile uzayın 3 yönündeki konum farklılıkları net olarak değerlendirilebilir.

  Çenem için hangi doktora gitmeliyim?

  Yemek yerken, sakız çiğnerken ya da esnerken çeneden ses gelmesi çoğu kişiyi korkutan bir durumdur. Mutlaka şiddetli bir şekilde ses giderek her geçen gün daha fazla duyuluyorsa, derhal bir uzman ortodonti doktoru ya da splint konusunda uzmanlaşmış protez uzmanlarına başvurulmalıdır.

  Alt çene neden ağrır?

  Çene ağrısı, eklem bozuklukları kaynaklı oluşabilir. Bu tür ağrılara, genellikle çene eklemi veya çiğnemeyi sağlayan kaslardaki problemler neden olur. Birçok kişide görülen çene ağrısı kişilerin çiğneme, yutma gibi fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler.

  Bize Kolayca Ulaşabilirsiniz.

  Uzman diş hekimlerimizle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

   İsminiz
   Mail Adresiniz
   Tedavi

   .

   .

   Hikayemiz

   Uzman hekim kadromuz ve uygun fiyat politikamız ile 2014 yılından bugüne hizmetinizdeiz.

   Tecrübe

   Gülümseme

   Başarılı Operasyon

   Uzman Hekim

   Gülüşünü Tasarla

   İletişime Geç

   İletişime Geç

   Gülüşünü Tasarla

   Kliniğimizi Keşfedin

   Başakşehir Ortodonti, panoromik, anterior-posterior, sefalometrik, el bilek ve periapikal röntgenlerinin dijital olarak çekiminin yanında İstanbulda ilk iTero 5D element cihazı ile 3 boyutlu çene modellemesi, radyasyonsuz çürük tespiti (hamile, çocuk ve kanser hikayesi olan hastalarda öncelikli) görüntüleme sistemlerine sahiptir. Bunların yanında kanal tedavisi için elzem 2 endo motor, 3 apex locater, 4 periapikal röntgen cihazı ile cerrahi amaçlı diode lazer cihazı, fizyo dispenser, piezo surgery cihazı ile 6 hastaya aynı anda hizmet verebilecek kapasitededir.

   Çözüm Ortaklarımız
   Çalıştığımız dev firmalar ile hizmetlerimize değer katıyoruz.
   × Bize ulaşın