Periodontoloji

Uzman hekim kadromuzla gülüşünüzü güzelleştirelim.

Periodontoloji
Nedir?

Periodontal Tedavi
Ne Kadar Sürer?

Diş Eti
Hastalıkları

Periodontoloji
Nedir?

Periodontal Tedavi
Ne Kadar Sürer?

Diş Eti
Hastalıkları

Gülüşünüzden Memnun Değil Misiniz?

Sağlıklı ve daha mutlu gülümsemek için bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

  İsminiz
  Mail Adresiniz
  Telefon Numaranız
  Tedavi

  .

  .

  1

  Periodontoloji Nedir?

  Periodontoloji, dişlerin yumuşak doku yani diş eti ve sert doku yani kemik dokusu hastalıklarının tedavisi olarak bilinen diş hekimliği dalıdır. Bu doku grubuna periodonsiyum adı verilir. Bu dokular kemik dokusu, kök ile kemik arasında bağlantı kuran bağ grubu, diş kökünün son tabakasını oluşturan kök sementi ve diş etinden oluşur. Dişler alveol kemiği adı verilen çene kemiklerinin içinde yer alır ama dişler doğrudan kemiğe bağlanmaz. Kemik ve kök arasında liflerden oluşan fibroelastik bir doku bulunur. Bu doku diş üzerindeki fonksiyonel kuvvetleri yumuşatarak kemiğe ileten dokudur periodantal ligament olarak bilinir. Diş eti ve ağız mukozası bu dokuları kaplar. Dişleri kaplayan bu dokulara periodontal dokular denir. Periodotal hastalıklar dişlerin destek dokusunu etkiler. Diş eti hastalığının iki aşaması vardır. Bunlardan ilki diş eti iltihabıdır. Bu durum sadece diş etlerini etkiler. Bir diğeri ise periodontitisdir. Periodontal hastalıkla ilgili birçok belirtiye rastlanabilir fakat bu hastalığın olduğu fark edilmeyebilir. Diş hekimliğinin periodontoloji sadece dokuların sağlığı ile ilgilenen periodontoloji uzmanlık dalı vardır.

  2

  Diş Eti Hastalıkları

  Diş eti hastalığı, dişleri çevreleyen ve destekleyen dokularda ki bakterilerin oluşturduğu gözle görülebilen enfeksiyon hastalığıdır. Enfeksiyon oluşumu diş eti dokusunun iltihaplanmasına ve tahriş olmasına sebep olur. Her yaşta görülebilen bu enfeksiyon çürük olmamasına rağmen oluşabilir. Tedavi edilmemesi durumunda diş etlerinde kanama, ağız kokusu ve diş kaybına sebep olabilir. Diş eti hastalıkları genellikle ağrısız ilerlediği için ilerleyen dönemlerde diş hekimi tarafından muayene sonrası fark edilir. Diş eti hastalığı erken zamanda fark edildiği sürece ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilir ama hastalık ilerlemiş ve başka problemlere yol açmışsa tedavi için ameliyata başvurulabilir. Erken tedavi önemli olduğu için diş eti hastalıklarının belirtilerini bilmek çok önemlidir. En önemli diş eti hastalığı belirtisi diş eti kanamasıdır. Sağlıklı bir diş etinde normal zamanda kanama görünmez. Diş fırçalama esnasında veya kendiliğinden başlayan kanamalar haricinde diş etinde oluşan kızarıklık, mora dönük renk değişimi, diş eti çekilmesi, diş eti büyümesi, dişlerde sallanma veya yer değişikliği, dişlerde hassasiyet oluşumu ve ağız kokusunda sıklıkla gözlenen belirtilerden birkaçıdır.

  3

  Periodontal Hastalıklar

  Periodontal hastalıklar diş eti ve diş etlerini destekleyen dokuları etkileyen iltihaplı hastalıklara denir. Yetişkinlerde oluşan diş kayıplarının çoğu periodantal hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Periodontal hastalıklar erken dönemde teşhis edildikleri zaman kolay ve başarıyla tedavi edilebilirler. Periodontal tedavi sayesinde diş eti hastalıklarının önlenmesi ya da tedavi edilmesi doğal dişlerin korunmasını, daha rahat çiğnemeyi ve sindirimin kolay olmasını sağlar. Periodontal hastalıklar gingivitis yani diş eti iltihaplanması ile başlar. Bu iltihaplanma periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde fark edilmesi büyük önem taşır. Diş etlerinde kanama, kırmızılaşma ve diş eti hacminde büyüme görülür. Hastalık başlangıçta çok fazla ağrı oluşturmaz ama tedavi edilmezse periodontitise ilerleyerek diş eti ve dişleri destekleyen alveol kemiğine ulaştığında tedavisi olmayan hasarlar bırakabilir. Periodontitis, periodontal hastalıkların ilerlemiş evresidir. Dişleri destekleyen dokular ile birlikte alveol kemiğinde hasar oluşumudur. Diş ve diş eti arasında enfeksiyon yerleşimini kolaylaştıracak ve hastalığın ilerlemesini sağlayacak periodontal cep adı verilen yapı oluşur. Hastalığın ilerlemesiyle dişler yavaş yavaş sallanmaya başlar ve çekilmek zorunda kalınabilir.

  4

  Periodontal Tedavi Nedir, Nasıl Yapılır?

  Periodontolojik tedaviler diş etindeki hastalığın ilerlemesi, diş dokularına zarar vermesi ve kalıcı hasarlara neden olmasını engellemek için uygulanan tedavi yöntemidir. Bu tedavi hastalığın ilerleme seviyesine göre belirlenir. Daha az ilerlemiş diş eti hastalıklarında cerrahi işleme gerek kalmadan tedavi yöntemleri uygulanır. Cerrahi işleme gerek kalmadan detertraj adı verilen tedavi yönteminde aletler yardımıyla periodontal ceplerde oluşan bakteriler uzaklaştırılır. Küretaj yöntemi yardımıyla ise kök yüzekleri prüzsüzleştirirlip daha fazla bakteri oluşumu engellenir.İlltihaplanmaya neden olan ve diş yüzeylerine tekrardan yapışmasını geciktiren bakteriyel faktörlerileri ortadan kaldırır. Bir diğer yardımcı yöntem ise antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotik kullanımı enfeksiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Periodontal hastalık ilerlemiş ise cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Flap cerrahi yöntemi ile diş eti dokusunun bir kısmının kaldırılabilmesi için diş etine küçük kesiler atılır. Bu köklerin daha iyi kürete edilmesi ve kök yüzeyini düzeltilmesini sağlar. Diş eti dokusu tekrar dikilmeden önce kemik ihtiyacına göre yeniden şekillendirilebilir. İyileşme sonrasında temizleme ve diş etini korumak daha kolay olur. Yumuşak doku grefti uygulaması sayesinde diş eti çekilmesi azalır, açıkta olan köklerin kapanır ve dişlere daha güzel bir görünüm kazandırılır. Kemik grefti uygulaması ise diş kökünü çevreleyen kemiğin diş eti hastalığı sebebiyle tahrip olması durumunda gerçekleşir. Kemik grefti dişi yerinde tutarak diş kaybını önler. Doğal kemiğin yeniden büyümesi için platform görevi görür.

  5

  Periodontal Tedavi Ne Kadar Sürer?

  Periodontal tedavi süresi kişinin ihtiyacına göre farklılık gösterir. Periodontolojik hastalığın ilk aşamada olmasına (cerrahi müdahaleye gerek olmadığı durumlar) göre veya hastalığın ilerlemiş olmasına (cerrahi müdahaleye gerek olduğu durumlar) göre tedavisi süresi değişkenlik gösterir. Tedavinin ilk seansı lokal anestezi altında diş eti altındaki yüzeylerin temizlenmesi ile başlar. Temizleme sonrasında iltihaplanma miktarı ve ceplerin derinliği azalır. İşlem sonrasında birkaç hafta beklenir ve işlemin verdiği yanıtlara bakılır. Periodontolojik hastalık ilerlemediyse birçok kişi derinleme temizlik sonrasında olumlu sonuçlar alır. İlerlemiş periodontal tedavilerinde ise tedavinin ikinci aşaması gerçekleştirirlir. Derin alanlara ulaşmak için diş eti ameliyatı yapılabilir. Bu işlemler 1-2 ay kadar sürebilir. Periodontal tedavisinin kısa sürmesini sağlamak için ağız hijyenine, diş fırçalama tekniklerine dikkat edilmelidir. Uzman hekim tarafından düzenli kontrollere gidilip ve söylenilen prosedürlere uyulduğu sürece yapılan tedavi aynı kalır. Periodontoloji tedavi öncesi hekim muayenesi ve çekilen röntgene de bakılarak tedavinin ne kadar süreceği konusunda kişiye genel bilgi verilir ve planlama yapılır.

  6

  Periodontal Dokuları Diş Eti Hastalıklarından Koruma Yolları

  Periodontal diş eti hastalıklarından korunmak uygun plak temizliği yapılarak mümkündür. Plak kontrolü, yılda en az 2 defa profesyonel temizlik, hergün sabah akşam diş fırçalaması, düzenli diş ipi kullanımı ve gargara yapılmasıyla elde edilir. Dişlerin yumuşak bir diş fırçası yardımı ile florürlü diş macunu kullanarak fırçalanması önerilir. Diş fırçası en geç 3 ayda bir değiştirilmelidir eski ve yıpranmış diş fırçaları ile dişlerde derinlemesine temizlik yapılmaz. Diş ipi, yemek artıklarını ve plakları temizler. Antibakteriyel gargaralar diş eti iltihabının önlenmesinde, ağız kokusunun giderilmesinde yardımcıdır. Ağız bakımına dikkat edilmemesi dışında diş eti hastalıklarına sebep olabilecek birçok faktör vardır. Sigara kullanımı bunların arasındadır. Sigarayı kullanımı akciğer ve kalp sağlığını olumsuz yönde etkilediği kadar diş eti sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Sigara kullanımı diş eti tedavisini de zorlaştırır. Bruksizm adı verilen diş sıkmak ve gıcırdatmaktan uzak durulmalıdır. Çünkü diş sıkmak diş eti dokularına aşırı kuvvet uygular ve diş etinin tahrip olmasına sebep olur. Bu nedenle diş sıkmanın en büyük kaynağı olan diş sıkmaktan uzak durulmalıdır. Dengeli beslenmek de diş eti hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Diş eti hastalıklarından korunmanın en önemli faktörü ağız hijyenidir.

  Sonuçlar

  Bize Kolayca Ulaşabilirsiniz.

  Uzman diş hekimlerimizle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

   İsminiz
   Mail Adresiniz
   Tedavi

   .

   .

   Hikayemiz

   Uzman hekim kadromuz ve uygun fiyat politikamız ile 2014 yılından bugüne hizmetinizdeiz.

   Tecrübe

   Gülümseme

   Başarılı Operasyon

   Uzman Hekim

   Gülüşünü Tasarla

   İletişime Geç

   İletişime Geç

   Gülüşünü Tasarla

   Kliniğimizi Keşfedin

   Başakşehir Ortodonti, panoromik, anterior-posterior, sefalometrik, el bilek ve periapikal röntgenlerinin dijital olarak çekiminin yanında İstanbulda ilk iTero 5D element cihazı ile 3 boyutlu çene modellemesi, radyasyonsuz çürük tespiti (hamile, çocuk ve kanser hikayesi olan hastalarda öncelikli) görüntüleme sistemlerine sahiptir. Bunların yanında kanal tedavisi için elzem 2 endo motor, 3 apex locater, 4 periapikal röntgen cihazı ile cerrahi amaçlı diode lazer cihazı, fizyo dispenser, piezo surgery cihazı ile 6 hastaya aynı anda hizmet verebilecek kapasitededir.

   Çözüm Ortaklarımız
   Çalıştığımız dev firmalar ile hizmetlerimize değer katıyoruz.
   × Bize ulaşın