Kanal Tedavisi

Uzman hekim kadromuzla gülüşünüzü güzelleştirelim.

Kanal Tedavi̇si̇
Nasıl
Yapılır?

Kanal Tedavi̇si̇
Ne Kadar
Sürer?

Kanal Tedavi̇si̇
Avantajları
Nelerdi̇r?

Kanal Tedavi̇si̇
Hangi̇ Durumlarda
Yapılır?

Kanal Tedavi̇si̇
Nasıl
Yapılır?

Kanal Tedavi̇si̇
Ne Kadar
Sürer?

Kanal Tedavi̇si̇
Avantajları
Nelerdi̇r?

Kanal Tedavi̇si̇
Hangi̇ Durumlarda
Yapılır?

Gülüşünüzden Memnun Değil Misiniz?

Sağlıklı ve daha mutlu gülümsemek için bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

  İsminiz
  Mail Adresiniz
  Telefon Numaranız
  Tedavi

  .

  .

  1

  Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kanal tedavisi, dişte oluşan enfeksiyon ve çürüklerin tedavi edilmesi, diş kanallarının şekillendirilmesi, diş kanallarının doldurulması ve dişin tekrar işlevine devam edecek hale getirilmesini amaçlar. İlk olarak enfeksiyon belirtisi olup olmadığın, dişin kök yapısını görmek amacıyla diş röntgeni çekilir. Dişteki hasar durumuna göre kanal tedavisine ihtiyaç olup olmadığı belirlenir. Diş pulpası hasarlıysa kanal tedavisine başlanır. Dişte apse oluşumuna bağlı olarak lokal anestezi uygulanır, sinirler ölmüşse lokal anesteziye ihtiyaç yoktur ama hastanın rahatlaması adına lokal anestezi yapılır. İşlem yapılacak bölgenin kuru ve temiz tutulması gerektiği için o bölgeye lastik örtü yerleştirilir. Dişin kök kanalına ulaşmak için bir delik açılır ve bu delikten çürükler, zararlı bakteriler ve dişin içindeki pulpa dikkatlice çıkarılır. Uygun aparatlarla kök kanalları temizlenir, temizleme işlemi yapılırken düzenli olarak serum ya da sodyum hipoklorit kullanılır. Temizleme sonrasında diş kanalları yeniden şekillendirilir. Kanal tedavisi işleminden sonra dişin en az iki röntgeni çekilir. Diş hekimi işlemin başarıyla yapıldığına karar verirse dişte açılan delik kalıcı dolguyla kapatılır.

  2

  Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Kanal tedavisinde kişinin dişindeki kök sayısı, kök şekli, kök kanallarındaki enfeksiyon durumu gibi nedenlere bağlı olarak kanal tedavisinin ne kadar süreceği konusu farklılık gösterir. Bazı durumlarda ek seans da gerekebilir. Muayene ve röntgen sonucunda hekim tarafından ne kadar süreceği belirlenir. Kanal tedavisi diş kökünde bir enfeksiyon ya da kist oluşumuna rastlanmazsa kanal tedavisi işlemi tek seansta da bitebilir. Kanal tedavisi öncesinde genellikle dişler enfeksiyonlu olduğu için 2 seans sürer. Kanal tedavisi seansları diş hekimin bilgisine, tecrübesine ve dişin durumuna göre ortalama 1 saate kadar da uzayabilir. Çürükler temizlenip pulpa dikkatli bir şekilde alındıktan sonra diş kanalları dikkatli bir şekilde şekillendirilir ve yıkanır. Lokal ilaçlar yardımıyla zararlı bakterilerden arındırılır. Bu işlemler genellikle ilk seansta yapılır. Kanal tedavisinin ikinci seansında ise röntgen çekilerek kanal dolumu yapılır, diş kökündeki enfeksiyon durumuna göre ve diş dokusunda bozukluk görünmüyorsa diş dolgusu yapılarak işleme devam edilir. Çoğunlukla iki seans süren kanal tedavisi bazen üç seans veya daha fazla olabilir.

  3

  Kanal Tedavisi Avantajları Nelerdir?

  Kanal tedavisinin en büyük avantajlarından biri diş kaybını önlemesidir. Kanal tedavisi kök ucu enfeksiyonları ile baş etmeye kalıcı bir çözüm sağlar. Bu sayede dişleri çekmeye gerek kalmaz, dişin doğallığını korumaya yardımcı olur. Kanal tedavisi sayesinde enfeksiyonlu diş diğer dişlere zarar vermez enfeksiyon yayılmaz. Pulpa enfeksiyonu diş kökündeki enfeksiyonun asıl nedenidir. Kök ucunda enfeksiyon olan bölgede bakterilerin birikmesi sebebiyle ortaya çıkar. Enfekte pulpa tedavi edilemez ise çevresindeki diğer dişlerin sağlığı etkilenir. Bakteriler dişlerde kalmaya devam eder. Bu nedenle bakterilerin çoğalmasını, yayılmasını, engellemek için pulpanın çıkarılması gereklidir. Pulpanın çıkarılması için kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisinin bir diğer avantajı ise diş çekiminin aksine enfeksiyonlu dişin enfeksiyonunu iyileştirir ve diş çekilmine gerek olmayacağı için çene kemiği zarar görmez. Kanal tedavisi yapılmadığında çene kemiği bakterilere maruz kalır ve kemik yapısı bozulmaya başlar. Kanal tedavisi avantajıyla bu tür sorunlarla karşılaşılmaz. Kanal tedavisi sonucu ağız sağlığı korunmuş olur ve kişinin yaşam kalitesi artar.

  4

  Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Kanal tedavisi yapılması gereken durumların başında diş çürüklerine bağlı kök ucu enfeksiyonu yer alır. Dişin sinir dokusu veya pulpasının hasar görmesi sonucunda doku parçalanır ve diş çevresinde bulunan bakteriler kök kanalı içinde çoğalmaya başlar. Çoğalan bakteriler ve diğer çürük kalıntıları enfeksiyona veya diş apsesine neden olur. Apse, iltihap dolu bir kesedir ve oluşan enfeksiyon dişin kök uçlarının sonuna kadar yayılmasıyla oluşur. Dişte apse oluşumu sonrasında şiddetli ağrı çekilir. Gece uykudan uyandıran ağrı genellikle kanal tedavisinin semptomudur. Ayırıcı tanı olarak bu kullanılır. Kanal tedavisi, apse kaynaklı yüz ve boyunda oluşan şişlik, dişlerde soğuk ve sıcağa karşı oluşan hassasiyet, çatlamış dişler, ısırma veya çiğneme sırasında dişlerde oluşan ağrı, diş etlerinde oluşan sivilceye benzer küçük yaralar oluşumu, diş etinde beyaz şişlikler ve gibi durumlarda uygulanır. Apseli dişin tedavi edilmesi kişinin yaşam kalitesini artıracaktır.

  Sonuçlar

  Bize Kolayca Ulaşabilirsiniz.

  Uzman diş hekimlerimizle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

   İsminiz
   Mail Adresiniz
   Tedavi

   .

   .

   Sıkça Sorulan Sorular

   Kanal Tedavisi hakkında sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

   Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

   Kanal tedavisi sırasında lokal anestezikler sayesinde ağrı hissedilmez. Dişin pulpası canlılığını yitirdiği için bazenlokal anesteziye bile ihtiyaç duyulmaz. Tedavi sırasında ölü dokuların kök ucundan çıkması sonucu geçici ağrı, ateş, şişlik durumu görülebilir Bu durum sağlıklı dokunun kök ucundan çıkan ölü dokulara reaksiyonudur. Doğal ve sağlıklı bir durum olup nadiren görülür. Kanal tedavisinin tamamlanmasından sonra birkaç gün boyunca özellikle temizlenmiş enfeksiyon durumu varsa bölgedeki diş dokusunda hassasiyet oluşabilir. Bu ağrı ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir birkaç gün içinde geçer.

   Kanal Tedavisi Tekrar Eder mi?

   Kanal tedavisi tekrar edilebilen bir tedavi yöntemidir. Yapılan dolgu temizlenir ve diş şekillendirilir, ilaç uygulandıktan sonra yeniden doldurulabilir. Kanal tedavisinde amaç kök ucunu ve dişin dolgu yapılan üst kısmını zararlı bakteriler temizlendikten sonra sızdırmaz şekilde kapatılmasıdır. Ağız hijyeni yetersiz ise kanal tedavisi temizlenmemişse kanal kısa doldurulmuşsa yeni sızıntı meydana gelirse tekrar eden kök ucu enfeksiyonu meydana gelebilir.

   Kanal Tedavisi Nasıl Önlenir?

   Diş sinirinin ve pulpasının iltihaplanması ve enfekte olmasının engellemesinin en kolay yolu ağız hijyenine dikkat edilmelidir. Dişler günde en az iki kez fırçalanmalı, günde en az bir kere gece yatmadan önce diş ipi kullanılmalıdır. diş ipi kullanılması tavsiye edilir. Spor yaralanmalarından kaynaklı oluşan diş travmaları ağız koruyucusu kullanılarak azaltılır.

   Kanal Tedavisi Yapılan Diş Ne Kadar Kullanılır?

   Kanal tedavisi sonucunda onarılan diş, ağız ve diş sağlığı kurallarına da uyulursa ömür boyu kullanılabilir.

   Kanal Tedavisi Yapılmış Dişte Ağrı Olur Mu?

   Tedavi sırasında dişin sinirleri alınır, bu yüzden başarılı kanal tedavisi yapılan dişte ağrı oluşmaz.

   Hikayemiz

   Uzman hekim kadromuz ve uygun fiyat politikamız ile 2014 yılından bugüne hizmetinizdeiz.

   Tecrübe

   Gülümseme

   Başarılı Operasyon

   Uzman Hekim

   Gülüşünü Tasarla

   İletişime Geç

   İletişime Geç

   Gülüşünü Tasarla

   Kliniğimizi Keşfedin

   Başakşehir Ortodonti, panoromik, anterior-posterior, sefalometrik, el bilek ve periapikal röntgenlerinin dijital olarak çekiminin yanında İstanbulda ilk iTero 5D element cihazı ile 3 boyutlu çene modellemesi, radyasyonsuz çürük tespiti (hamile, çocuk ve kanser hikayesi olan hastalarda öncelikli) görüntüleme sistemlerine sahiptir. Bunların yanında kanal tedavisi için elzem 2 endo motor, 3 apex locater, 4 periapikal röntgen cihazı ile cerrahi amaçlı diode lazer cihazı, fizyo dispenser, piezo surgery cihazı ile 6 hastaya aynı anda hizmet verebilecek kapasitededir.

   Çözüm Ortaklarımız
   Çalıştığımız dev firmalar ile hizmetlerimize değer katıyoruz.
   × Bize ulaşın